Úvodník
Druhá výzva lídrů odpovědného a efektivního stavebnictví vládě
Navrhování, teorie, průzkumy
Součinitel tepelné vodivosti mikrovlnné izolace (MIZ) – experimentální výsledky
Petr Kučera, Jaroslav Řehánek, Centrum stavebního inženýrství, Praha
V příspěvku se uvádějí experimentální výsledky hodnot součinitele tepelné vodivosti mikrovlnné izolace (MIZ) v závislosti na objemové hmotnosti, hmotnostní vlhkosti a teplotě. Je to materiál vyrobený z velmi jemných polyetylenových vláken o průměru do 5 μm. Vlákna jsou orientována nesouměrně.
Komplexní posouzení připojovací spáry otvorové výplně zabudované do stavební konstrukce systémem předsazené montáže
Tomáš Langer, Výzkumný ústav pozemních staveb – Certifikační společnost, Praha
Průběh a výsledky zkoušky komplexního posouzení připojovací spáry otvorové výplně, zabudované do stavební konstrukce pomocí systému předsazené montáže, provedené ve zkušební laboratoři Výzkumného ústavu pozemních staveb – popis zkušební sestavy, program a cíl, okrajové podmínky a interpretace výsledků.
Posuzování vad otvorových výplní v kontextu parametrů vnitřního prostředí
Vojtěch Broža, Výzkumný ústav pozemních staveb – Certifikační společnost, Praha
Objektivní posouzení vad otvorových výplní je třeba provádět na základě vyhodnocení výsledků monitoringu parametrů vnitřního vzduchu jak v pobytovém prostoru, tak v mezní vrstvě u okna. Popis nejčastějších příčin a projevů vad, doporučené postupy při posuzování vad a poruch, příklady z praxe.
Vzduchotěsnost obálky budovy z jednovrstvé cihelné konstrukce – laboratorní měření a poznatky z měření na experimentálním domě HELUZ
Pavel Heinrich, Heluz cihlářský průmysl, Dolní Bukovsko
Vzduchotěsnost obvodového pláště budovy je významným parametrem nejen pro dosažení předpokládaného energetického standardu budovy, ale i pro předpokládanou trvanlivost konstrukcí a pro vnitřní mikroklima v budově [9], [15], [16]. Přestože toto téma oboru tepelné techniky budov je známé již desítky let [1], tématu vzduchotěsnosti obálky budovy v ČR se věnuje v posledních letech větší pozornost než v minulosti, zejména s nástupem energeticky efektivní výstavby.
Často se porovnává vzduchotěsnost obálky budovy v závislosti na konstrukčním systému budovy (lehký, těžký, smíšený), případně jeho materiálovém řešení [9], [16]. Článek se věnuje vzduchotěsnosti obálky budovy z jednovrstvého cihelného zdiva a experimentálnímu pasivnímu domu v Českých Budějovicích.
Právo, technické předpisy, normy a doporučení
Povinnost posoudit proveditelnost alternativních systémů dodávek energie a stanovit doporučená opatření pro snížení ENB
Jiří Šála, ŠÁLA-MODI, Praha
Rozbor povinností dílčích samostatných hodnocení v průkazu ENB podle evropských a českých právních předpisů.
Pražské stavební předpisy
Zuzana Mathauserová, Státní zdravotní ústav, Praha
Postřehy a poznatky k pražským stavebním předpisům (dále jen PSP) ve znění schváleném Radou hlavního města Prahy 15. 7. 2014 jako nařízení č. 11/2014 Sb., hl. m. Prahy, kterým se stanovují obecné požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby v hlavním městě Praze, týkající se hygieny a ochrany zdraví a životního prostředí.
Označení CE v otázkách a odpovědích, využití typových zkoušek, prohlášení o shodě či o vlastnostech
Iveta Jiroutová, Technický a zkušební ústav stavební Praha
Technický a zkušební ústav stavební Praha, s.p., stejně jako jiné autorizované osoby ve smyslu zákona 22/1997 Sb., a oznámené subjekty ve smyslu nařízení EP a Rady (EU) č. 305/2011 (dříve notifikované osoby), jsou v souvislosti s častými změnami legislativy stále více a více zahrnovány dotazy, souvisejícími s právoplatným uváděním stavebních výrobků na trh. Předmětem příspěvku je odpovědět na nejčastější z nich, zvláště ve vztahu k otvorovým výplním.
Energeticky úsporné budovy
ZUŠ Karla Malicha v Holicích – základní informace
Dalibor Borák, DOBRÝ DŮM, Brno
Budova Základní umělecké školy Karla Malicha, navržena v energetickém pasivním standardu s typickou kompaktností tvaru, umístěna v centru města Holice. Základní tepelnětechnické a stavebněkonstrukční vlastnosti, tepelná obálka budovy, zajímavé okolnosti výstavby.
Stavba roku 2014 – cena za energeticky efektivní a udržitelnou stavbu
Mojmír Hudec, ELAM atelier, Brno
Materiály a výrobky pro stavby
Systémová montáž hmoždinek pro ETICS
Jan Dvořák, EJOT CZ
Tepelná izolace šikmých střech BACHL tecta-PUR
František Kopřivík, BACHL, Modřice
Provádění a jakost staveb, provoz budov
Kombinace historických a novodobých dodatečných izolací – Městské lázně – Galerie v Liberci
Michael Balík, Atelier Ing. Michaela Balíka, Csc., Praha
Hlavním dispozičním a technickým problémem pro projektanta sanačních opatření byla zásadní změna využití budovy – z lázní (do roku 1984) na galerii. Sanační úpravy spodní stavby budovy bývalých městských lázní Františka Josefa byly navrženy tak, aby nějakým způsobem nepoškodily památkově chráněné konstrukce.
Pro investora – Statutární město Liberec, zpracoval projekt SIAL – architekti a inženýři, spol. s.r.o. (autor Ing. arch. Jiří Buček se spoluautory a projektanty), realizaci provedla společnost CHLÁDEK A TINTĚRA – Pardubice, a.s. Sanační úpravy navrhl autor tohoto článku.
Podpora a motivace
Projekt Ecocity Malešice vítězem regionálního kola soutěže BEFFA 2014
Tituly Stavba roku 2014 uděleny
Petra Prokopová, Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství
Vzdělávání – konference – recenze
Seminář Vnitřní prostředí v podstávkovém domě
Jitka Doubnerová, MAS Frýdlantsko
18. medzinárodná konferencia TEPELNÁ OCHRANA BUDOV 2015
Informační servis
Velké firmy vyzývají vládu k podpoře energetické efektivity
Jan Charvát, Šance pro budovy, Praha