TOB 6/2015
Úvodník
Tepelná ochrana dřevostaveb a jejich energetická efektivnost
Jiří Šála, ŠÁLA-MODI, Praha
Kvalita vnitřního prostředí budov
Zdravé vnitřní prostředí, větrání
Zuzana Mathauserová, Státní zdravotní ústav, Praha
V článku je uveden přehled požadavků na větrání jednotlivých typů vnitřního prostředí budov, které by mělo zajistit splnění hygienických požadavků na zdravé vnitřní prostředí. Podrobněji je rozebrána situace ve školských budovách, kde je vlivem nedostatečného větrání vysoká koncentrace CO2. Přestože je větrání energeticky náročný proces, je nutné dostatečné větrání všech prostor, kde pobývají lidé, dodržet.
Navrhování, teorie, průzkumy
Současný stav vývoje krátkodobé akumulace tepla při změnách skupenství
Milan Ostrý, Vysoké učení technické v Brně
Využívání energie z obnovitelných zdrojů v budovách velmi často vyžaduje zapojení efektivního způsobu akumulace tepla. Akumulace citelného tepla stavebními konstrukcemi je závislá na hmotnosti konstrukce, její tepelné kapacitě a rozdílu teplot na začátku a konci tepelně akumulačního procesu. Při akumulaci latentního tepla je teplo akumulováno při změně fáze tepelně akumulační látky. Nejvíce využívaným způsobem je akumulace při změně skupenství z pevného do kapalného stavu. Akumulační látky na principu přechodu mezi pevným a kapalným skupenstvím jsou nazývány Phase Change Materials (PCMs). PCMs mohou být integrovány do stavebních konstrukcí pro zvýšení tepelně akumulační kapacity, a tak zlepšit tepelnou pohodu uživatelů v budovách s obalovými konstrukcemi z lehkých stavebních hmot.
Vliv okolní zástavby na prostup tepla zeminou
Petra Horová, diplomantka, Fakulta stavební ČVUT v Praze
Článek se zabývá analýzou vlivu okolních budov, které nejsou v přímém kontaktu s hodnocenou budovou, na prostup tepla zeminou. Výpočty jsou prováděny pomocí specializovaného softwaru COMSOL Multiphysics. Výsledky jednotlivých modelových situací zobrazují vliv vzdálenosti, zateplení podlahy a počtu sousedních staveb na měrný tepelný tok podlahou hodnocené budovy.
Provádění a jakost staveb, provoz budov
Efektivní řešení optimalizovaných konstrukčních detailů v praxi
Juraj Hazucha, projektant a expert na pasivní domy, Habrovany
Článek se zabývá efektivním řešením detailů pro pasivní a téměř nulové budovy, které budou od roku 2020 standardem. U vybraných detailů jsou ukázány možnosti minimalizace vlivu tepelných mostů a vazeb, navíc s přihlédnutím na ekonomickou stránku řešení a praktickou proveditelnost. Většina z uvedených detailů procházela procesem optimalizace, která je pro výběr vhodného opatření u energeticky úsporných staveb nezbytná.
Injektované kotvení
Horizontální a vertikální zabezpečení stavebních izolací podle Evropské směrnice pro speciální kotvení zateplovacích systémů (ETICS)
Jiří Martinát, Ivan Míček, ECORAW®, Rožnov pod Radhoštěm
Tlak na snižování energetické náročnosti budov a na vyšší ochranu životního prostředí bude stále častěji vyvolávat vyšší nároky na navrhování kontaktních zateplovacích systémů, ve kterých budou muset kotvicí systémy plnit i jiné funkce než doposud. Projektová dokumentace i vlastní realizace má z tohoto pohledu mnohem vyšší význam. Injektované systémy kotvení se schopností horizontálního a vertikálního zabezpečení nových i sanovaných zateplovacích systémů mohou při navrhování i provádění nabídnout komplexní řešení.
Právo, technické předpisy, normy a doporučení
ČSN EN 1873:2015 – aktuální změny ve výpočtu součinitele prostupu tepla bodových světlíků, zkušenosti
Radka Sedmidubská, Technický a zkušební ústav stavební Praha, pobočka Praha
Obecné seznámení s novou normou, celkové porovnání s předchozí harmonizovanou verzí z r. 2006, porovnání postupů výpočtu součinitele prostupu tepla, požadavky ČSN 73 0540- 2:2011 (Tepelná ochrana budov).
Směrnice WTA 8-5 Vnitřní zateplení hrázděných staveb
Pavel Šťastný, Remmers CZ, Říčany u Prahy
Zateplování hrázděných staveb zevnitř vyžaduje specifický přístup. Obvodové zdivo je tvořeno střídavě dřevěnou konstrukcí a minerální výplní. Směrnice WTA 8-5 uvádí řadu podmínek, které je třeba při vnitřním zateplení těchto staveb dodržet, především maximální zlepšení tepelného odporu.
Energetické úspory, ekonomika, efektivnost
Energetická bilance budovy a stínicí technika
Štěpánka Lubinová, Sdružení výrobců stínicí techniky a jejích částí, Praha
Sdružení výrobců stínicí techniky a jejích částí (SVST) iniciovalo ve spolupráci s Výzkumným ústavem pozemních staveb (VÚPS) přednormativní výzkum vlastností materiálů pro výrobu stínicích prvků. Odborný tým SVST následně stanovil hodnot stínicího součinitele pro základní skupiny stínicích prvků. Oba projekty poskytly další argumenty pro skutečnost, že prvky stínicí techniky mají v závislosti na provedení, tvaru a kvalitě opláštění budovy a dalších limitujících podmínkách nezanedbatelný vliv na roční spotřebu energie na vytápění a chlazení budov.
Informační servis
Výběr ze zahraničních časopisů
Výstavy a veletrhy v ČR a SR v 1. pololetí 2016
Zahraniční veletrhy a výstavy v 1. pololetí 2016
Komise zveřejnila klíčové projekty v oblasti energetické infrastruktury, které přispějí k integraci evropských energetických trhů a diverzifikaci zdrojů energie.